چالش جدید روسیه با ناتو و آمریکا

معاون وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: آمریکا در نظر دارد 400 سامانه سپر موشکی نزدیک مرزهای روسیه با کشورهای عضو ناتو مستقر کند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
“الکساندر فومین” با بیان این که فعالیت نظامی ناتو رنگ دشمنی علیه مسکو به خود گرفته است، افزود: آمریکا می خواهد با استقرار سامانه سپر موشکی قدرت بازدارندگی هسته ای روسیه را کاهش دهد.

مقامات ناتو و پنتاگون قصد دارند دومین مرحله استقرار سامانه های سپر موشکی خود را سال 2018 در لهستان راه اندازی کنند. این درحالیست که رئیس‌ جمهور روسیه دو روز پیش با رونمایی از مجموعه سلاح‌ ها و موشک‌ های بالستیک کشورش به خط و نشان های کاخ سفید پاسخ داد و از تسلیحات جدید به‌ عنوان عامل بازدارنده جدی در برابر بلندپروازی‌های آمریکا یاد کرد.

روزنامه واشنگتن‌ پست فاش کرد، آمریکا قصد دارد با تغییر دکترین دفاع موشکی خود تهدیدهای موشکی روسیه و چین را هم به ان اضافه کند. با این حال« دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین تاکید کرد، بها تور روسیه سخنرانی رئیس جمهور روسیه منادی دوره جدیدی از رقابت تسلیحاتی نخواهد بود.

در گیر و دار افزایش تنش ها بین روسیه و آمریکا و ناتو، کاخ سفید اعلام کرد، تحریم‌ها ضد روسیه بر سر موضوع اوکراین را یک سال دیگر تمدید کرده است. از حدود چهار سال پیش بعد از اعلام استقلال جمهوری کریمه از اوکراین و پیوستن آن به فدراسیون روسیه و بحران و ناآرامی در شرق اوکراین،تنش میان مسکو و واشنگتن شدت یافته است.