هدف گیری نسل جدید موشک‌های روسیه

نسل جدید موشک‌های روسیه می‌تواند هر نقطه از جهان را هدف بگیرد
بوسیله Euronews
به روز شده در: ۰۱/۰۳/۲۰۱۸
در حال خواندن: پوتین: نسل جدید موشک‌های روسیه می‌تواند هر نقطه از جهان را هدف بگیرد
Russian President Putin
© Copyright :
REUTERS/Maxim Shemetov
هم‌رسانی این مطلب:

facebook
Share
twitter
توییت
balatarin
Share
mail icon
send

More
telegram
Share
messenger-dsk
Send
googleplus
Share
اندازه متن
Aa Aa
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه اول مارس (۱۰ اسفند) به سنت هرساله مقابل نمایندگان پارلمان، اعضای دولت و دیگر مقامات سیاسی روسیه، همچنین نمایندگان برخی از کشورهای همسایه سخنرانی کرد.

آقای پوتین در سخنرانی امسال که سه هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور ایراد شد، بیشتر به موضوعات داخلی از جمله وضعیت اقتصادی و معیشتی شهروندان روسیه، ضرورت سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها، توسعه حمل و نقل شهری و روستایی، مبارزه با فقر و فساد و همچنین حمایت از جوانان پرداخت.

به نظر می‌رسد با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، آقای پوتین ترجیح داده است به جای شرح خط مشی‌های این کشور در حوزه سیاست خارجی و دغدغه‌های بین‌المللی، بیشتر سخنانی مطلوب نظر مخاطبان ملی خود بر زبان براند.

دو تغییر عمدۀ سخنرانی امسال در مقایسه با سالهای گذشته، ابتدا زمان آن بود که از دسامبر به ماه مارس تغییر یافت و سپس محل برگزاری آن که به جای کرملین در بنای مشهور مانژ (Manezh building) در مرکز شهر مسکو ایراد شد.

پوتین از ساخت اسلحه‌های جدیدی پرده برداشت که می‌توانند هر نقطه از جهان را هدف قرار دهند
ولادیمیر پوتین در هنگام توضیح سامانه دفاعی جدید این کشور، از سلاح‌هایی صحبت کرد که کشورش موفق به ساخت و بهره برداری از آنها شده است.

او از ساخت ۳۰۰ مدل جدید از جنگ‌افزارهایی خبر داد که موشکهای بالستیک قاره پیما و موشکهایی با قابلیت شلیک از زیردریایی‌ها از جملۀ آن‌ها هستند.

آقای پوتین از موشکهایی سخن گفت که می‌توانند هر نقطه‌ای از جهان از قطب شمال تا قطب جنوب را هدف قرار دهند؛ وی همچنین به راکت‌های مافوق صوتی اشاره کرد که هیچ سیتم‌ ضدموشکی قادر به ردیابی آنها نیست.

او افزود که روسیه دارای سلاح دیگری مجهز به کلاهک هسته‌ای است که می‌توان آن را روی یک موشک کروز نصب کرد و این سیستم نیز قابل رهگیری نیست. این سلاح در سال ۲۰۱۷ میلادی با موفقیت آزمایش و تولید انبوه آن هم اکنون آغاز شده است.

رئیس جمهوری روسیه به تشریح دستاوردهای این کشور در تولید زیردریایی‌ها پرداخت و افزود که این کشور سه زیردریایی هسته‌ای جدید را به آب انداخته و شمار موشکهای با دقت بالای خود را نیز افزایش داده است.

او گفت که روسیه زیردریایی‌های بدون سرنشین و بی‌صدای جدیدی را ساخته است که قادر به حمل کلاهکهای هسته‌ای هستند. این زیردریایی‌ها می‌توانند با سرعتی بسیار بالا به اعماق آب‌ها بروند. او تاکید کرد که اندازۀ این زیردریایی‌های بدون سرنشین، صدبار کوچکتر از زیردریایی‌های متعارف است.

او تاکید کرد که هیچ کشور دیگری در جهان این سلاح‌ها را ندارد و در صورت حمله، روسیه آماده است تا از تسلیحات هسته‌ای خود استفاده کند.

چکیده ای از سخنرانی رئیس جمهوری روسیه
اکنون زمان مهمی است و تمام تصمیماتی که اتخاذ می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. روسیه همواره نقش بسیار مهمی در تحولات مهم بین المللی داشته است، در تمام زمینه ها، از تحولات سیاسی و صنعتی گرفته تا تحولات علمی و فناوری و پیشرفت‌هایی که در موضوع اکتشافات فضایی داشته است.

برای ما مردم روسیه، اقتصاد این کشور و توانایی های اقتصادی مردم روسیه مهم است. ما در یک سال گذشته به یک ثبات اقتصادی رسیدیم و این وضعیت ثبات همچنان ادامه دارد.

روسیه باید بتواند از پتانسیل‌های اقتصادی خود در موضوع صنعت و تکنولوژی استفاده کند. در این زمینه هیچ تاخیری جایز نیست. در این راستا به شرکت‌های نوآور کمک خواهد شد. تور لحظه آخری  باید از تمام پتانسیل‌های مردم با استعدادمان استفاده کنیم تا بتوانیم در همه زمینه‌ها پیشرفت کنیم؛ هم در حوزه مدرنیزه کردن و پیشرفت‌های تکنولوژیک و هم پیشرفت در موضوع دموکراسی.

باید یک پویایی قوی در داخل کشور ایجاد کنیم که هیچکس نتواند آن را تضعیف کند.

اولویت کاری ما باید زندگی روزانه خانواده‌های روس باشد. در سال ۲۰۰۰ میلادی ۴۲ میلیون نفر از مردم ما همچنان در وضعیت فقر زندگی می کردند. اگرچه این شرایط اکنون بهبود یافته است اما همچنان به وضعیت مطلوب نرسیده ایم. باید شهروندان ما کار خوبی داشته باشند تا بتوانند از پتانسیل‌هایشان استفاده کرده و فرصت بهره وری داشته باشند.

او افزود در حال حاضر بیست میلیون روس در زیر خط فقر زندگی می کنند.

باید شمار افرادی که زیر خط فقر زندگی می کنند به نصف کاهش یابد. باید کمک‌های اجتماعی به مردم افزایش یابد.

ما در جریان دو جنگ جهانی، دو بحران بزرگ را پشت سر گذاشتیم. این تجربه‌ها را باید به یاد داشته باشیم و به گونه‌ای عمل کنیم که چنین شرایطی برای فرزندانمان تکرار نشود.

رشد جمعیت و حفظ نرخ رشد جمعیت برای ما بسیار مهم است و باید برای حفظ نرخ رشد جمعیت و همچنین افزایش امید به زندگی برنامه ریزی شود.

هر فرد به خودی خود برای ما مهم است. باید برای بهبود شرایط زندگی شهروندان، بهبود سیستم حمل و نقل شهری، محیط زندگی، تجهیز مناطق مسکونی با فناوری های روز، افزایش شفافیت در فعالیتهای اداری و تسهیل فعالیت های اداری و اجرایی برای شهروندان تلاش کرد.

ایجاد زیرساخت‌های لازم در شهرها و مناطق مسکونی مهم است. شهرهای کوچک باید بتوانند از امکانات مشابه شهرهای بزرگ و اصلی برخوردار شوند. توسعه مناطق روستایی و کشاورزی نیز باید از اولویت‌های دولت در سال پیش رو باشد.

باید برای توسعه مناطقی همچون کریمه نیز برنامه ریزی شود؛ از جمله سیستم حمل و نقل این منطقه تا به این ترتیب شرایط زندگی برای ساکنان کریمه راحت تر شود.